GEZDİM GÖRDÜM

KAZAK ELİ GEZİSİ27 Temmuz – 03 Ağustos 2021

26 Temmuz 2021 Pazartesi gece saat 22:00’de İstanbul Havaalanı’nda buluşuyor gece 00:55’de THY TK256 sefer sayılı uçakla Kazak Eli’ne uçuyoruz.

27 Temmuz 2021 Salı,
Yerel saatle 08:45’de Türkistan’a varıyor, otelimizde dinleniyoruz. Hoca Ahmet Yesevi’nin isteğine uyarak önce Otrar’a gidip hocası Arslanbaba’yı ziyaret ediyoruz. Otrar faciasının yaşandığı eski kent kalıntılarını gördükten sonra Seyhun’a (Sırderya) inip serbest zaman geçiriyoruz. Akşam Türkistan’da dört yıldızlı otelimizde konaklıyoruz.

28 Temmuz 2021 Çarşamba,
Kahvaltıdan sonra yürüme mesafesinde olan Hazret Sultan Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi türbesini ve çilehanesini ziyaret ediyoruz. Öğleden sonra yine yürüme mesafesindeki Türkistan Müzesini geziyoruz. Müze sonrası Türkistan’ın batısında bulunan Sauran Kalasını görüyoruz. Akşam Türkistan’da aynı otelde konaklıyoruz.


29 Temmuz 2021 Perşembe,
Karatau Kentau yolundan giderek Atabetü’l Hakayık’ın yazarı Yüknekli Edip Ahmet’in köyü Cüynek’e uğruyoruz. Suzak kaya çizimlerini görmek üzere Şolak Kurgan’ı ve Karnak Kurgan’ı geçiyoruz. Akşam Türkistan’da aynı otelde konaklıyoruz.

30 Temmuz 2021 Cuma,
Cuma namazına kadar serbest zaman veriyoruz. Cuma Namazı sonrası Sayram’a yola çıkıyor Hoca Ahmet Yesevi’nin anası ve babası Şeyh İbrahim Ata’nın türbelerini ziyeret ediyoruz. Turbat’da İsmail Ata ve diğer müridlerin türbelerini ziyaret ettikten sonra Tanrı Dağları’na yola çıkıyoruz. Konaklama Tanrı Dağları’nda turistik evimizde.

31 Temmuz 2021 Cumartesi,
Tanrı Dağları’nda at binip kımız içiyoruz. Akşam turistlik evimizde dombra, mangal eşliğinde sohbet edeceğiz. Kazak dostlarımız, hocalarımız da bizimle olacaklar. Konaklama Tanrı Dağları’nda turistik evimizde.

01 Ağustos 2021 Pazar,
Tanrı Dağları’ndan inip Boralday’da kaya çizimlerini göreceğiz. Daha sonra Çimkent’de serbest zaman veriyoruz. Akşam konaklama dört yıldızlı otelde.

02 Ağustos 2021 Pazartesi,
Çimket Müzesini geziyor Seyhun (Sırderya) üzerinden Türkistan’a dönüyoruz. Veda sohbetleri ardından konaklama yine aynı dört yıldızlı otelde.

03 Ağustos 2021 Salı,
THY TK257 Sefer sayılı uçakla Türkistan’dan saat 09:45’de İstanbul’a uçuyoruz. Türkiye saatiyle 12:00’de İstanbul’a dönüşümüzle gezimizi bitiriyoruz.

GENEL BİLGİLER
Katılım ücreti 550 Euro. 15 Haziran 2021 Tarihine kadar geçerlidir.
Hava çok sıcak olacağından giyimlerin buna göre seçilmesi gerekmektedir. 72 Saat öncesinde PCR test mecburiyet var. Kazak Eli’ne giriş için istenen forumu doldurmalıyız.

Unutmayın;
Fotoğraf makinası, yedek pil ve doldurma aleti, harici bellek, yürüyüş ayakkabısı ve terlik, ince bir yağmurluk, ter emici ince havlu.

Ücrete Dahil Olanlar;
Kazakistan içi ulaşım, rehberlik, konaklama, kahvaltı ve akşam yemeği, müze ve ören girişleri, zorunlu seyehat sigortası.

Dahil Olmayanlar;
Uçak bileti, fazla bagaj ücreti, yurtdışı çıkış harcı, bahşişler, kişisel harcamalar, öğle yemeği, müzelerde fotoğraf çekimleri.