Önceki Geziler

BALKAN GEZİSİ – HUN KURULTAYI

Her iki yılda bir düzenlenen, bizim de sabırsızlıkla beklediğimiz Hun Kurultayı’na giderken Türk soydaşlarımızın yoğun yaşadığı yerleri görmek, soydaşlarımızla sohbet etmek, Osmanlı eserlerini ve hatıralarını anmak yerinde olacaktır. Bu gezimizde programda belirtilmeyen gezilerle de Balkanları yaşayacak, ruhunu hissedeceksiniz.

1.Ağustos 2018:  ISTANBUL

Akşam saatlerde Istanbul`dan  yola çıkıyoruz. (Kalkış saatlerinden en geç yarım saat önce belirtilen yerlerde bulunmanız gerekmektedir.) Tekirdağ, Keşan üzerinden yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından İpsala sınır kapısına varışımızda gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanmasıyla Yunanistan’a geçerek, Alexandropouli (Dedeağaç), Komotini (Gümülcine), Xanthi (İskeçe) ve Kavala üzerinden Selanik’e yol alıyoruz.

2.Ağustos2018: ISTANBUL – KAVALA – SELANIK

Kavala yakınlarında vereceğimiz molayı takiben  Selanik’e varıyoruz. Selanik’in kafeleri ve mağazaları ile meşhur Aristoteles meydanını ve şehri tanıma için verilecek serbest zaman sonrasında otobüsle yapacağımız panoramik şehir gezimizde; Beyaz Kule, Büyük İskender heykeli, Döner Kule, Uluslarası Fuar alanı, Osmanlı Hamamı, Osmanlı Cami, Bedesten, Yunanistan Makedonya’sı Başkanlık Sarayı ve Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün doğduğu ve yaşadığı evi ziyaret edeceğiz.

3.Ağustos 2018 : SELANIK – MANASTIR (BITOLA)- RESNE – OHRID

Sabah kahvaltısının ardından  Makedonya Bitola’ya (Manastır) hareket ediyoruz.  Gezilecek yerler; Şirok Sokak, Bedesten, İshak Camii, Yeni Camii, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağımız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yesi yer almaktadır. Bitola ziyaretimiz ardından ilk durağımız Resne ve İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resne’li Niyazi’nin Sarayını ziyaret ediyor daha sonra Makedonya’nın incisi Ohrid’e varıyoruz. Yürüyerek yapacağımız panoramik şehir turumuzda, Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli kilisesi St. Panteleymon, günümüzde hala konserler için kullanılan Aya Sofya Kilisesi ve Roma döneminden kalma anfi tiyatro, Car Samuel Kalesi, St. Bogorodica Perivlerta, 4. yüzyıl kiliseleri Keşanlı İmareti, Kuloğlu ve Emin Mahmut Camileri, Çınar Meydanı, Ohri Halveti Tekkesi gibi önemli yerleri ziyaret ediyoruz.

4.Ağustos 2018: OHRİD – KALKANDELEN – USKUP

Sabah kahvaltısının ardından Tetova’da (Kalkandelen) duruyor Alaca Camii ve İpek yolu  üzerinde kurulmuş olan Kanuni’nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16.yüzyılda kurulan 500 yıllık Hacıbektaş Harabati Baba Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz ve ardından Üsküp’e varıyoru ve şehir turumuza başlıyoruz; Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu şehir olan Üsküp’ü tanıtan yarım günlük panoramik bir tur yapacağız. Gezilecek yerler arasında Eski Tren Garı, Üsküp doğumlu hayırsever Rahibe Teresa’nın anıtı ve evi, Taş Köprü, Kale, Osmanlı döneminden kalma Eski Şehir, Çarşı ve Osmanlı’nın Balkanlar’daki en güzel mimari mirasları arasında yer alan Mustafa Paşa, Sultan Murad ve Gazi İsa Bey Camileri, Davud Paşa Hamamı, Kapan, Sulu ve Kurşunlu Hanlar bulunmaktadır.

5.Ağustos 2018: USKUP – PRISTINE – PRIZREN – ISKODRA

Sabah kahvaltısının ardından nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman Arnavutlardan oluşan, dünyanın en genç devleti Kosova’nın başkenti Priştina’ya şehir turu için otelimizden hareket ediyoruz. Çok yakın bir zaman önce bir insanlık dramının yaşandığı eski Osmanlı topraklarında, duygu yüklü bir gün geçireceğiz. Göreceğimiz yerler arasında, Çarşı, 15. yy.’da Sultan Beyazıt tarafından yaptırılmış Çarşı Camii, 19.yüzyılda halka namaz saatlerini hatırlatabilmek üzere yapılmış saat kulesi, 1461 yılında II. Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmış Sultan Murad Camii, 19. yüzyıldan kalma hamam, 16.yy.’da inşasına başlanıp 19. yüzyılda tamamlanabilmiş Yaşar Paşa Camii, 19.yüzyılda Kocadişi adlı Osmanlı tüccar aileye ait ve günümüzde Kosova Tarihi Eserleri Koruma Enstitüsü tarafından kullanılan konak, yine günümüzde Kosova Bilim ve Sanat Akademisi olarak kullanılan 19. yüzyıldan kalma Osmanlı konağı var. Priştina’daki turumuzun ardından 100 kmlik otobüs yolculuğu ile Prizren’e gideceğiz.. Balkanların belki de en şirin şehirlerinden biri olan Prizren turumuza başlamadan önce öğle yemeğimizi yerel bir restaurantta alacağız. Prizren’de yapacağımız tur esnasında 17. yüzyıldan kalma Türk Hamamı, 1615’de yapılmış Sinan Paşa Camii, Prizren Kalesi, Ortodoks Kilisesi, Christ Saviour Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Turun bitimi ile birlikte 194 kmlik yolculukla Iskodra’ya variyoruz.

6.Ağustos 2018: ISKODRA – BUDVA – KOTOR – DUBROVNIK- NEUM yada(TREBINJE)

Sabah erken saatlerinde Avrupa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan Budva turumuza başlıyoruz. Buradaki Eski Şehir ve Kaleyi gezdikten sonra Kotor Körfezi’nin içinde yer alan Kotor’a varış. Kotor’da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Kotor gezimizden öğleden sonra, Eski Yugoslavya’yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik sahiline hakim coğrafyası sebebiyle, Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan’a geçiyoruz. Manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik’in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik’e varış. Bu güzel şehri tanıtan turumuza öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic’in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazıları. Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman. Turumuzun ardından otele yerleşme ve yürüyerek gezebileceğiniz bu güzel yarımada şehirde serbest zaman.

7.Ağustos 2018: NEUM – POCITELJ – MOSTAR – SARAYBOSNA

Sabah kahvaltımızın ardından Mostar’a hareket ediyoruz. Yol uzerinde 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış bu ülkedeki ilk durağımız 16. yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitel’e uğruyoruz. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından Mostar’a varıyoruz . 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek’i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek’in en büyük şehri Mostar’ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557’de Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1992’de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te Türkiye’nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar’ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından SarayBosna`ya hareket ediyoruz. Asırlar boyunca Balkanlar’ın kültür başkentliğini yapmış, 1914’te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand’ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar’ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna’da panoramik şehir turumuz. Turumuz esnasında meşhur Başçarşı, yakın tarihin en kanlı savaşlarından birinin cereyan ettiği Savaş Tüneli, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914’te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğiniz turmuzu tamamliyarak otelimize yerleşiyoruz.

8.Ağustos 2018: SARAYBOSNA – BELGRAD

Sabah kahvaltısının ardından Belgrad’a yola çıkış ve yolculuğumuz sonrası canlılığın ve hareketliliğin yeni sembolü Avrupanın en eski kentlerinden biri olan Belgrad şehir turumuzda  Sava Nehri’nin Tuna’ya katıldığı noktada Fatih Sultan Mehmed’in uğruna yaralandığı ama fethinin Kanuni sultan Süleyman’a nasip olduğu Osmanlı donanmasının ikmal merkezlerinden Belgrad Kalesi , Kale Meydanı, Taş Meydan, Askeri Müze, Şehit Ali Paşa’nın türbesi, Bayraklı Camii görülecek yerler arasındadır.

9.Ağustos 2018: BELGRAD – PECS –  BUDAPEŞTE

Sabah kalvaltımızın ardından Macaristan’ın Pecs şehri yakınlarında bulunan Mohac savaş alanını ve Zigetvar kalesini gezdikten sonra Budapeşte’de otelimize yerleşip dinleniyoruz. Akşam panoramik şehir gezisi ardından dinleneceğiz.

10.Ağustos 2018: BUDAPEŞTE – ESTERGON

Sabah kalvaltımızın ardından Estergon kalesini gezmek üzere Slovakya sınırına gidiyoruz. Gezilerimizin ardından Budapeşte’ye geri dönerek Gül Baba türbesi, Buda Kalesi, Atatürk Heykeli, Kahramanlar Meydanı’nı geziyor ve serbest zaman veriyoruz. Akşam yemeği sonrası Cidatel’de panoramik gezimizi ardından otelimizde dinleniyoruz.

11.Ağustos 2018: BUDAPEŞTE – BUGAC

Sabah kahvaltımızın ardından kısa Budapeşte gezisi sonrasu Bugac’a yola çıkıyor otelimize yerleşiyoruz. Kurultay açılışında alanda yerimizi alacak, Hun soydaşlarımızın iki yılda bir düzenlediği Hun Kurultayı’ında olmanın güzelliğini yaşayacağız. Kurultay alanında toplanma ve dinlenme merkezimiz olarak bir çadır kuracağız. Gece konaklama otelimizde.

12.Ağustos 2018: BUGAC – TÜRKİYE

Sabah kahvaltımızın ardından Kurultay alanına geliyor, kapanış törenlerine kadar alanda kaldıktan sonra Türkiye’mize yola çıkıyoruz.

13.Ağustos 2018: TÜRKİYE

Bulgaristan üzerinden sürecek yolculuğumuzla akşam saatlerinde Türkiye’mizde olmayı düşlüyoruz…

Konaklamalar :

02.08.2018 SELANIK
03.08.2018 OHRID
04.08.2018 ÜSKÜP
05.08.2018 İŞKODRA
06.08.2018 NEUM ya da TREBINJE
07.08.2018 SARAYBOSNA
08.08.2018 BELGRAD
09.08.2018 BUDAPEŞTE
10.08.2018 BUDAPEŞTE
11.08.2018 BUGAC

Katılım sınırlıdır.

Konaklama, kahvaltı, ulaşım ve rehberlik ücreti 750 Eurodur. Bu ücret 15 Şubat 2018 tarihine kadar geçerlidir. Yerel rehberlerin öncülüğünde gerçekleşek program dışı gezilerle de sizleri Balkanlar’ın güzelliği ile tanıştırmak istiyoruz.

İletişim; askintdgezi@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir